Eğitim Platformu

Öğrenme Yönetim Sistemi (LMS) – MOODLE

Atılım Üniversitesi Uzaktan Eğitim ve Örgün Öğretimdeki online ders içeriğini sunmak için Moodle Öğrenme Yönetim Sistemini kullanmaktadır. Açık kaynak kodlu Moodle rakipleri arasında pedagojik özellikleri sayesinde ön plana çıkmış ve dünya çapında yaygın kullanımıma sahip bir LMS’tir.

Atılım Üniversitesi Moodle sistemini kendi öz kaynakları ile işletmektedir. Moodle konusunda dışa bağımlılığımız bulunmamaktadır. Uzaktan Eğitim Koordinatörlüğümüz Moodle konusunda her türlü teknik ve akademik yetkinliğe sahiptir. Bu konuda Öğretim Elemanlarımıza düzenli ve istek üzerine olarak eğitimler teknik ve akademik kadrolarımızca verilmektedir. Daha fazla bilgi için tıklayınız…

Sanal Sınıf Platformu – BigBlueButton

Uzaktan eğitim programlarımızdaki canlı derslerimiz, Moodle Öğrenme Yönetim Sistemine entegre BigBlueButton web konferans sistemi tarafından sunulmaktadır.  BigBlueButton  uzaktan eğitim platformları için özel tasarlanmış açık kaynak kodlu bir web konferans sistemidir. Moodle gibi önemli Öğrenme Yönetim Sistemleri(LMS) ile entegre olabilmektedir. Eşzamanlı olarak 500 öğrenciye canlı ders sunma kapasitemiz bulunmaktadır.

Bu platformda, canlı dersler ders programına göre önceden teknik personel tarafından  planlanmaktadır. Ders zamanı geldiğinde öğretim elemanımız evinden ya da okuldan bir linke tıklayarak sanal sınıfa erişmekte, öğrenenler ise her nerede olursa olsunlar internet erişimi olan platformlardan derslere canlı olarak katılabilmektedirler.

BigBlueButton’da verilen tüm canlı dersler öğretim elemanımız tarafından kayda alınmaktadır.  Ders sayfasından erişilebilecek bu kayıtlar öğrenenler tarafından tekrar tekrar izlenebilmektedir.

İntihal Önleme – TURNITIN

Turnitin yazılımı, Uzaktan eğitim ve Örgün programlarda öğretim elemanlarımız tarafından verilen tez, ödev, ve projelerin dünya çapında akademik veri tabanları, elektronik kütüphaneler ve diğer internet kaynakları ile karşılaştırılmasını sağlayan Moodle’a entegre olarak çalışan bir intihal önleme yazılımıdır. 10 Milyardan fazla doküman ile karşılaştırma yapan Turnitin yazılımı sayesinde olası İntihaller kolayca önlenebilmektedir.

Lime Survey – ONLİNE ANKET

Üniversitemiz Akademik ve İdari kadroları tarafından ihtiyaç duyulan anketlerin online olarak yapılmasında Açık Kaynak Kodlu Lime Survey anket yazlımı kullanılmaktadır.

Moodle platformundaki anket araçları kayıtlı kullanıcılarımıza yönelik olarak kullanılabilirken, Lime Survey Anketleri sayesinde üniversitemiz dışından da görüşler alınabilmektedir.

Sosyal Medya Ortamı – CN POST

Course Networking (CN) Sosyal Ağ paradigmasını temel alan yeni nesil bir Öğrenme Yönetim Sistemidir (LMS).

CN’i kısaca tanımlamak gerekirse, bir LMS olmasının ötesinde Facebook gibi bir sosyal paylaşım ortamı, Linkedin gibi bir dijital portföy ve wikipedia gibi büyük bir bilgi deposudur. CN tıpkı diğer sosyal ağlar gibi tek bir erişim adresine sahiptir. Kurucusu Prof.Dr. Ali Jafari tarafından CN bir “Edutainment” ağı olarak tanımlanmaktadır.

CN POST diğer Öğrenme Yönetim Sistemleri ile birlikte kullanılabilen CN’in iletişim modülüdür. Atılım Üniversitesi Öğrenme Yönetim Sistemine entegre edilmiştir. Her öğretim görevlisi Moodle’da bulunan dersinin altına CN POST’u ekleyerek dersi için bir sosyal medya ortamı oluşturabilir.

Eğitim Platformu